BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Šiandien labiausiai komentuojama archnaujiena – Nidos kultūros centro „Agila“ architektūrinės koncepcijos konkursas. Idant teko ir mums sudalyvauti, įspūdžiai neatvėsę, todėl bandau suformuoti mintis apie konkurso rezultatus.. ne ne ne apie rezultatus, o apie tai kaip galėjo tokie atsirasti. Aišku, mano nuomonė subjektyvi, aš nežinau visų paslapčių ir tikrosios tiesos, bet panagrinėti galima.

Taigi, vieta jautri, supratimas kokia architektūra šioje vietoje gali/turi būti yra labai skirtingas, bendros patvirtintos ir aiškios Nidos centro tvarkymo vizijos irgi nėra, o senasis ‚Agilos‘ pastatas yra vienintelis centre esantis sovietmečio laikotarpio pastatas, kurį gaila liesti.

Kad konkursas ne iš paprastųjų aišku tik jį paskelbus, juolab, kad komisijos sudėtis irgi labai įvairi ir nevienalytė (meras, kultūros skyriaus vedėjas ir centro direktorė, Nacionalinio parko atstovė, architektai).
Vakar paskelbti preliminarūs rezultatai ir turbūt nemažai kas pasakė, kad nėra jau čia taip blogai (kaip galėjo būti). Bet .. pažvelgime ne tik pirmą vietą, o į visą sąrašą ir pamatysime labai įdomių dalykų, t.y. pamatysime konkurso vertinimo formulės jėgą :). Cituoju konkurso sąlygas:
14.11. Projektai bus vertinami Komisijos posėdyje ekspertiniu metodu balais. Projektų vertinimo kriterijai išdėstyti pagal prioritetus:

14.11.1. Idėjos novatoriškumas – k1;

14.11.2. Urbanistinė koncepcija (objekto integraciją į miesto centrinės dalies audinį, optimalaus užstatymo galimybė ) – k2;
14.11.3. Architektūrinės idėjos unikalumas (modernios ir šiuolaikiškos architektūros tūrinis-erdvinis sprendimas, organiškas ryšys su urbanistine aplinka ir gamtinių elementų visuma) –k3;
14.11.4. Pastato funkcionalumas ( racionalus planinis sprendimas, funkcinis-technologinis pagrįstumas) – k4;
14.12. Pagal kiekvieną kriterijų kiekvienas projektas vertinamas balų sistema, už pirmą vietą skiriant vieną balą, už antrą – du, už trečią – tris balus ir t.t. Vertinimo komisijos nariai balais įvertina kiekvieną projektą ir tada apskaičiuojamas vidutinis projekto įvertinimas balais. Aukštesnė vieta skiriama projektui gavusiam mažesnį balų skaičių;
N= k1 + k2 + k3 + k4 / 4

14.13. Vertinimo komisijos nariams įvertinus projektus, apskaičiuojamas vidutinis kiekvieno projekto įvertinimas balais pagal šią formulę:
V=N1 + N2 + ………. Nn /A
V- vidutinis vertinimo Komisijos narių projekto įvertinimas balais;
N1, N2 ir t.t. kiekvieno vertinimo Komisijos nario įvertinimas balais;
A- vertinime dalyvavusių vertinimo Komisijos narių skaičius;

Taigi, matematika/demokratija valdo, bet ji turi vieną didelį, didelį, žiaurų minusą, ypač kai vertinami visi darbai, o komisija pavadinkime margoka.
Pateikiu pavyzdį – darbas 280816 :

Paskelbus darbus, ne vienas architektas (o ir mes patys) sakėm – tai vos ne vienintelis darbas, kuris tiks ir patiks Kuršių nerijos nacionaliniam parkui,“tai darbas nugalėtojas“ (bet ne gerąja prasme), t.y.būkim atviri architektai nekenčia tokios architektūros, o parko direkcija pripažįsta TIK tokią architektūrą.
Bet.. žiūrime į rezultatus – šis darbas tik 18 eilėje. Ir ką gi tai reiškia? Ogi matematika valdo, t.y. leidžiu spėti, kad komisijos architektai vertino šį darbą kuo žemiau, kad tik jis nenugalėtų ir aritmetiškai jis buvo nustumtas kažkur toliau nuo viršūnėlių. Ir visi architektai atsikvėpė…. tačiau yra ir kita šios aritmetikos pusė, t.y. manau, kad kita pusė lygiai taip pat spaudė kai kuriuos darbus, kad tik jie nenugalėtų. Ir kokie tokios matematikos rezultatai? Ogi darbai kaip pvz. 030906 iškyla į aukštą šeštąją vietą.

O kaip komisija paaiškintų kodėl ketviros vietos darbas 010000

geresnis už penktąjį 222147

Cituoju komisiją:
010000 - nuosaiki architektūra, gerai išspręsta funkcija.
222147 - idėjos novatoriškumas.

Bet pagal vertinimo kriterijus lyg ir idėjos novatoriškumas ir architektūros unikalumas buvo labai akcentuojami.

Peršasi išvada, kad matematika ne visada tinka, t.y. ja būtų galima pasikliauti, jei visi komisijos nariai būtų daugmaž bendraminčiai, bet dabar matematiniai žaidimai išmaišo viską. Pabandykite peržiūrėje visus darbus atrinkti 10 geriausių ir palyginkite su komisijos rezutatais. Kažkodėl komisija vertino visus darbus, nors daugiau kaip pusė jų buvo abejotinos kokybės (kas jautėsi ir per recenzentų pristatymus). Būtų buvę logiška atsirinkti 10 ar 14 vertų dėmesio darbų ir susitelkti į jų analizę ir vertinimą, tada ir rezultatus būtų galima pakomentuoti aiškiau.

Galų gale galbūt toks konkursas vertas bent poros komisijos narių iš užsienio (kurie galėtų į viską pažiūrėti šiek tiek iš šono) ir antro turo atrinktiems geriausiems darbams, kad tikrai niekam nekiltų abejonių, o naujasis Nidos kultūros centras stovėtų ilgai ir niekam nekiltų noro jį griauti sekančios rekonstrukcijos metu.

a

Rodyk draugams

Neperseniausiai į mano rankas pakliuvo štai tokia lenkiška (!!!!) knygelė vaikams

Tai architektūrinė knyga vaikams, kurioje pristatomi namukai iš viso pasaulio

Ir namai čia ne bet kokie, o jau ikonomis tapę OMA, MVRDV, Steven Holl’o, Shigeru Ban’o ir pan. pavyzdžiai

Patraukliai sugebama aprašyti ne tik kur tas namas, kas projektavo, bet ir kokia to namo idėja.

Vaikai gali panagrinėti pjūvius ir planus, genplanus :)

Bet manau, kad ir tėvai (ypač ne architektai) skaitydami tokia knygelė sužino apie architektūrą ir architektus. Ši knyga 2008 m. pripažinta Lenkijoje metų knyga ir jau išversta į anglų, vokiečių, italų, belgų kalbas. O jos kūrėjai - Hipopotam Studio - yra išleidę panašią knygą vaikams ir apie dizainą

Tokios knygos nepakenktų ir lietuviškai, ir kažkaip jaučiu, kad po metų kitų netgi padaugėtų architektūros ir LT priemiesčiuose :)

a


Rodyk draugams

Daugiau teksto čia: http://www.archdaily.com/168236/an-architects-dress-code/

s

Rodyk draugams

Su liepos pirmąja.

2011-07-01

Sveikinam save ir kitus ARCHITEKTUS.

sm

Rodyk draugams

O kodėl ne su korbiuzo akiniais?

Ir tekstas:

If Barbie can do it, then certainly any little girl out there can become an architect. Or so says Mattel as part of its Barbie I Can Be… line of high-heeled, blonde bombshell dolls. Architect Barbie, the 2011 career of the year, is due out this summer complete with architecture inspired clothing, a hard hat, glasses and a document tube. While there has certainly been some backlash as to her accessories from editors and young architects, Mattel’s goal is to allow little girls to role play and try on different careers with the hopes of inspiring future architects.
One may actually wonder if girls need inspiration to become an architect, but according to the American Institute of Architects, as of November 2010, only 17% of their members were female. With an incredibly small minority of women working in the field, it goes to reason that females aren’t being encouraged to try on the role of a woman architect. Maybe a little boost from Barbie could help.

Various people and organization have long been vying to get Barbie to become an architect and finally in 2010, Mattel agreed. University of Buffalo professor Despina Stratigakos and Kelly Hayes McAlonie consulted for Mattel and made suggestions about Architect Barbie’s clothing and her accessories. While many disapprove of Architect Barbie’s choice of footwear, the architecture plan tube, and her choice of pink, the designers had good reason to choose all the items. They had to find a balance between stereotypes and pushing the boundaries. Stratigakos defended the choices by saying, “We wanted Architect Barbie to be both recognizable as an architect, which meant drawing on popular conceptions, and yet also challenge those conventions,” she says. “Who said architects can’t wear pink?”

Whether or not we see a huge influx of women enrolling in architecture and design schools in another decade is yet to be seen, but Architect Barbie and her other professional careers could very well help little girls learn more about their options and explore roles. But we think a little influence and encouragement from parents and real architects could serve as even better role models than the iconic doll.

Architektės prisidėjusios prie kūrinio:

Kaip jums interjeriukas?

o Kenas architektas kur? :)

sm

Rodyk draugams

Su žvaigždute*

2011-03-18

Žvaigdučių būna ne tik reklamose, bet ir evakuaciniuose keliuose :)

Ypač kai durys iš žvaigždžių VIP ložės

a

Rodyk draugams

Pasveikinimas

2010-12-23

Originaliausiu 2010 metų pasveikinimu skelbiame elektrikų atsiustą 5 megabaitų autocadinį dwg faila (xref’u irgi įdėjo). Ačiū jums- elektrikai. prisegame, pasidžiaukite visi su mumis. Gerų švenčių.

sm

Rodyk draugams

Idėjos fasadui

2010-10-14

1930-ųjų Londonas

Šie vaikų narveliai buvo išdalinti nuomininkų šeimoms su mažais vaikais, kurios gyveno butuose be pievelės. Kad vaikas pabūtų grynam ore.. maždaug taip

O dabar pabandom įsivaizduoti daugiabučio fasadą, kuriame gyvena daug jaunų šeimų :)

Įjungiam fantaziją, įjungiam…

a

Rodyk draugams

Ir vėl naujas konkursas, ir vėl naujos diskusijos, ir vėl naujos intrigos, ir vėl….

Prof. T.Grunskis jau nerimauja “kaip neužlipus ant to paties grėblio ant kurio lipama jau 20 metų…” (žr.pilotas.lt feisbuka), o kad ant to grėblio bus užlipta - abejonių nėra :)

Todėl mums atrodo, kad Lukiškių aikštė idealiai galėtų įprasminti visus musų Lietuvos, jos valdžios ir jos piliečių lipimus ‘ant grėblio’ atlikdama ir reprezentacinę, ir memorialinę, ir visuomeninę, ir rekreacinę (pasivaikščiojimas pievelėje pilnoje grėblių) !!!

Eskizą pridedame

a

Rodyk draugams

Žemėlapiai

2010-09-21

Mes turim silpnybę žemėlapiams, todėl radę dizainerio Yanko Tsvetkov stereotipų žemėlapius dedame ir į savo blogą :

Europa pagal amerikiečius

Europa pagal vokiečius

Europa pagal prancūzus

Europa pagal italus

Europa pagal anglus

Europa pagal bulgarus

Daugeliui esame batic tribes, tad įvaizdžio strategai dar turi kur dirbti :) Vienintelis pliusas, kad mes jau nebe Rusijos dalis (kas tikrai buvo prie kokį 10 metų).

O kokie būtų mūsų ir artimiausių kaimynų (latvių, estų, rusų, lenkų) stereotipų žemėlapiai?

a

Rodyk draugams