BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Šiandien labiausiai komentuojama archnaujiena – Nidos kultūros centro „Agila“ architektūrinės koncepcijos konkursas. Idant teko ir mums sudalyvauti, įspūdžiai neatvėsę, todėl bandau suformuoti mintis apie konkurso rezultatus.. ne ne ne apie rezultatus, o apie tai kaip galėjo tokie atsirasti. Aišku, mano nuomonė subjektyvi, aš nežinau visų paslapčių ir tikrosios tiesos, bet panagrinėti galima.

Taigi, vieta jautri, supratimas kokia architektūra šioje vietoje gali/turi būti yra labai skirtingas, bendros patvirtintos ir aiškios Nidos centro tvarkymo vizijos irgi nėra, o senasis ‚Agilos‘ pastatas yra vienintelis centre esantis sovietmečio laikotarpio pastatas, kurį gaila liesti.

Kad konkursas ne iš paprastųjų aišku tik jį paskelbus, juolab, kad komisijos sudėtis irgi labai įvairi ir nevienalytė (meras, kultūros skyriaus vedėjas ir centro direktorė, Nacionalinio parko atstovė, architektai).
Vakar paskelbti preliminarūs rezultatai ir turbūt nemažai kas pasakė, kad nėra jau čia taip blogai (kaip galėjo būti). Bet .. pažvelgime ne tik pirmą vietą, o į visą sąrašą ir pamatysime labai įdomių dalykų, t.y. pamatysime konkurso vertinimo formulės jėgą :). Cituoju konkurso sąlygas:
14.11. Projektai bus vertinami Komisijos posėdyje ekspertiniu metodu balais. Projektų vertinimo kriterijai išdėstyti pagal prioritetus:

14.11.1. Idėjos novatoriškumas – k1;

14.11.2. Urbanistinė koncepcija (objekto integraciją į miesto centrinės dalies audinį, optimalaus užstatymo galimybė ) – k2;
14.11.3. Architektūrinės idėjos unikalumas (modernios ir šiuolaikiškos architektūros tūrinis-erdvinis sprendimas, organiškas ryšys su urbanistine aplinka ir gamtinių elementų visuma) –k3;
14.11.4. Pastato funkcionalumas ( racionalus planinis sprendimas, funkcinis-technologinis pagrįstumas) – k4;
14.12. Pagal kiekvieną kriterijų kiekvienas projektas vertinamas balų sistema, už pirmą vietą skiriant vieną balą, už antrą – du, už trečią – tris balus ir t.t. Vertinimo komisijos nariai balais įvertina kiekvieną projektą ir tada apskaičiuojamas vidutinis projekto įvertinimas balais. Aukštesnė vieta skiriama projektui gavusiam mažesnį balų skaičių;
N= k1 + k2 + k3 + k4 / 4

14.13. Vertinimo komisijos nariams įvertinus projektus, apskaičiuojamas vidutinis kiekvieno projekto įvertinimas balais pagal šią formulę:
V=N1 + N2 + ………. Nn /A
V- vidutinis vertinimo Komisijos narių projekto įvertinimas balais;
N1, N2 ir t.t. kiekvieno vertinimo Komisijos nario įvertinimas balais;
A- vertinime dalyvavusių vertinimo Komisijos narių skaičius;

Taigi, matematika/demokratija valdo, bet ji turi vieną didelį, didelį, žiaurų minusą, ypač kai vertinami visi darbai, o komisija pavadinkime margoka.
Pateikiu pavyzdį – darbas 280816 :

Paskelbus darbus, ne vienas architektas (o ir mes patys) sakėm – tai vos ne vienintelis darbas, kuris tiks ir patiks Kuršių nerijos nacionaliniam parkui,“tai darbas nugalėtojas“ (bet ne gerąja prasme), t.y.būkim atviri architektai nekenčia tokios architektūros, o parko direkcija pripažįsta TIK tokią architektūrą.
Bet.. žiūrime į rezultatus – šis darbas tik 18 eilėje. Ir ką gi tai reiškia? Ogi matematika valdo, t.y. leidžiu spėti, kad komisijos architektai vertino šį darbą kuo žemiau, kad tik jis nenugalėtų ir aritmetiškai jis buvo nustumtas kažkur toliau nuo viršūnėlių. Ir visi architektai atsikvėpė…. tačiau yra ir kita šios aritmetikos pusė, t.y. manau, kad kita pusė lygiai taip pat spaudė kai kuriuos darbus, kad tik jie nenugalėtų. Ir kokie tokios matematikos rezultatai? Ogi darbai kaip pvz. 030906 iškyla į aukštą šeštąją vietą.

O kaip komisija paaiškintų kodėl ketviros vietos darbas 010000

geresnis už penktąjį 222147

Cituoju komisiją:
010000 - nuosaiki architektūra, gerai išspręsta funkcija.
222147 - idėjos novatoriškumas.

Bet pagal vertinimo kriterijus lyg ir idėjos novatoriškumas ir architektūros unikalumas buvo labai akcentuojami.

Peršasi išvada, kad matematika ne visada tinka, t.y. ja būtų galima pasikliauti, jei visi komisijos nariai būtų daugmaž bendraminčiai, bet dabar matematiniai žaidimai išmaišo viską. Pabandykite peržiūrėje visus darbus atrinkti 10 geriausių ir palyginkite su komisijos rezutatais. Kažkodėl komisija vertino visus darbus, nors daugiau kaip pusė jų buvo abejotinos kokybės (kas jautėsi ir per recenzentų pristatymus). Būtų buvę logiška atsirinkti 10 ar 14 vertų dėmesio darbų ir susitelkti į jų analizę ir vertinimą, tada ir rezultatus būtų galima pakomentuoti aiškiau.

Galų gale galbūt toks konkursas vertas bent poros komisijos narių iš užsienio (kurie galėtų į viską pažiūrėti šiek tiek iš šono) ir antro turo atrinktiems geriausiems darbams, kad tikrai niekam nekiltų abejonių, o naujasis Nidos kultūros centras stovėtų ilgai ir niekam nekiltų noro jį griauti sekančios rekonstrukcijos metu.

a

Rodyk draugams

Namo pjūvis

2012-01-26

Praėjusį ketvirtadienį Andrė per savo paskaitą NDG rodė štai tokį Gordon Matta-Clark perpjauto namo foto

o dabar pažiūrėkime ir pasimokinkime kaip reikia atlikti tokį namo pjūvį

a

Rodyk draugams

Iš viršaus

2011-07-12

Esame pripratę miestą stebėti iš žmogaus ūgio. Iš viršaus atrandi daug nuostabių vaizdų. Galiu valandų valandas sukti google earth gaublį ir stebėti neįtikėtinus gamtos ir žmogaus sukurtus raštus.

Pro šią vietą praeinu kasdieną, bet tik dabar supratau ant kiek tai yra gerai!

Genialus privataus parkavimo sprendimas kalbant apie landšaftą. Net neįtariau tokius egzistuojant.

Iš arčiau:

Verta, kartais, atsiplėšti nuo žemės.

Nuotraukos- Audriaus Z! www.audriusz.net

sm

Rodyk draugams

 

 

In roughly poured Soviet concrete slabs, the life is still streaming. We are talking about the places, which don’t have very long history; in spite of this fact, the strong temper of these places is sharply distinguishable. How is social life in rude Stalin’s Neo-renaissance? The Capital of Georgia is noticeably full of such images, it is hard to avoid them (Locally the architecture is called “Khrushcev’s houses”)

Ambitious, monumental and brutal volumes give special emotions about the past socialist realism especially in sense of today alternation and intuition of the future changes. It’s not common to see different Georgian regions, mountainous, rocky relief, which used to be filled with vernacular churches or two storey traditional houses, nowadays interchanged by tall rigid “Manhattanstyle” Soviet architecture.

 

Blocks in Saburtalo District

 

The strong identity of the place gives the feeling of sudden changes, the image of intersection of two cultures. 

This whole situation is very interesting because it’s already happened, the History is written. It’s very deep subject to have a discussion about, even if common sense about all this can be only one, lots of different ideas and perceptions are still coming out.

I exposed  few shots, which clearly describes the social life of  various suburbs in Tbilisi.

It tells itself about the changes of  social life and describes the times we are living now. 

  

Soviet houses in city center of Tbilisi

 

 

 

 

 

 

Photo gallery belongs to Ivane & Nikoloz Ksnelashvili

 
Reference Links:
 

 http://www.ksnelashvili.com/index.php?/stories/generic/ 

http://ytpo.tumblr.com/

 

 

 

Rodyk draugams

Amsterdamo dokai

2010-08-09

Amsterdame buvo daugelis, bet ne visi matė šį miestą mieste.

Amsterdamo šiaurinėje dalyje, dar tik regeneruojamoje NDSM teritorijoje, šalia Norderlichtcafe ir ‘žymiausio’ Amsterdamo pastato Kraanspoor, viename iš buvusių uosto pastatų kuriasi naujas miestas po stogu. Amsterdamo menininkų dokas, loftai. Čia esančiame dideliame angare jo gyventojas pats pasistato namą name. Tai dažniausiai dviejų arba trijų aukštų namukas iš gipsokartono ir metalinio rėmo. Miestas turi dviejų aukštų susisiekimo sistemą su gatvėmis, centriniu skveru su stalais ir žaliąja zona - gėlėmis. Menininkai kuria savo studijose, o architektai ir dizaineriai turi savo ofisus. Atvažiuoja iki pat durų su dviračiu, o pietauja angaro gatvėje. Viskas vyksta chaotiškai tarp metaliniu buvusių konstrukcijų, dulkių ir dekoracijų.

Arminas

Rodyk draugams

AFF ARCHITECTS BERLIN/GERMANY
PUBLIC LECTURE
“AN AGGREGATE BODY”

2010 gegužės 6 d. 18 val.

laikas pakeistas iš penktadienio į ketvirtadienį !

ŠMC skaitykla

bus įdomu - žinau :)

a

Rodyk draugams

AFF’ai Vilniuje

2010-04-15

Patvirtinta, kad mūsų draugai AFF architekten iš Berlyno svečiuosis Vilniuje gegužės pradžioje. Žinomi jie jau ne tik Vokietijoje - jų darbus mielai publikuoja Mark, Wallpaper*, A10 ir kt. žinomi architektūriniai ir dizaino žurnalai.

Paprašėme, kad jie paskaitytų paskaitą ir jie tą mielai padarys. Detalės jau baigiamos derinti, tad tikslesnė info greitai.

Prie savo realizuojamų objektų jie mėgsta padirbėti patys ar darytis maketus 1:1 ( maketavimo dirbtuvės jų biure - buvusių DDR laukų bibliotekoje Berlyne - užima nemažą plotą), tad formalių objektų pas juos nėra, kaip, beje, ir komercinių.

Štai kiek buvo įdėta energijos į jų projektuoto individualus namo sienelę

Naujausiame jų realizuotame namelyje keliautojams „Hutznhaisl” Fichtelberg’o kalnuose rankų darbo irgi netrūksta

Bet apie viską bus galima išgirsti iš ‘pirmų lūpų’ jau greitai.

Informuosime

a

Rodyk draugams

Atidarėm!

Nuorodos:

ČIA

IR ČIA

IR DAR ČIA

sm

Rodyk draugams

Panašu į tai, kad pastato architektai paliko langų uždengimo sprendimą ateičiai, turbūt todėl jo iki šiol ir nėra:) Vietiniai užuolaidistai irgi nieko gero pasiūlyti negali, nes paviršius dvigubo kreivumo, visi langai skirtingi. Užduotis- apsisaugoti nuo saulės ir esant norui turėti vaizdą pro langą. Gal kas turite vaistų?

Žaliuzi gamintojai- jūsų laukias nuostabus užsakymas!

Foto:

Kreiviausias namas lietuvoje. Vaitojo statybininkai.

Kokia graži erdvė…O kaip nuo saulės apsisaugoti, a?

sm

Rodyk draugams

Sveiki atvykę!

2009-12-30

Taip Tarpautinis Vilniaus Aerouostas pasitinka savo svečius. Įdomu, ką pasakytų Froidas?:)

Su Šventėm!:)

sm

Rodyk draugams